fbpx
Ciekawostki o kotach

Ile żyją koty?

Ile żyć ma kot?

Przewrotnie można powiedzieć, iż każdy kot ma jedną żyć 🙂

Ha, ha …

Happy cat gif - find & share on giphy

Ale dość tej zabawy słownej i przejdźmy do konkretów.

Kotom od dawna była przypisywana tajemnica oraz magia, stąd mogło się wziąć powiedzenie, że koty mają wiele żyć. Niektóre źródła mówią, że mruczki posiadają 9 żyć a inne 7.
Prawdopodobnie przyczyniły się do tego wierzenia starożytnych Egipcjan, u których kot był traktowany niemal niczym istotna z cechami nadprzyrodzonymi. Dlatego też długość życia w przekazach była wyolbrzymiana.

Prawdą jest, że nie wiemy tak naprawdę ile żywotów mają nasze kochane pupile, ale możemy stwierdzić ile lat żyją koty w obecnych czasach.

Jaka jest średnia długość życia kota?

Zazwyczaj koty żyją od 9 do nawet 18 lat. Są to jednak dane bardzo uśrednione, ponieważ tak jak wszędzie zdarzają się wyjątki od tej reguły.
Oczywiście długość życia kota zależy w głównej mierze od tego jak właściciel o niego dba, od tego czy pupil jest wychodzący, czy też jest kotem typowo domowym.

Ile żyją różne rasy kotów?

Powyżej podaliśmy zakres od do dla życia kotów, jednak zagłębmy się bardziej i sprawdźmy, ile lat potrafią nam uprzyjemniać życie kociaki różnych ras.

Rasa kotaLata życia
Maine Coon12-15
Kot perski15+
Ragdoll12-17
Rosyjski niebieski15-20
Sfinks13-15
Munchkin12-14
Norweski leśny14-16
Kot bengalski12-16
Kot syberyjski11-15
Kot syjamski15-20
Kot brytyjski12-16
Kot domowy12-18

Najstarszy kot świata

Wśród kotów mamy jednak prawdziwych championów jeśli chodzi o długość życia. Są to przypadki rzadkie, ale jednak mamy wiedzę na temat rekordzistów.

Oto lista 5 najdłużej żyjących kotów, jakie udało się zebrać badaczom. Pełną listę można zobaczyć na Wikipedii.

Imię kotaDługość życiaKraj
Creme Puff38 lat i 3 dniStany Zjednoczone
Baby38 latStany Zjednoczone
Puss36 lat i 1 dzieńWielka Brytania
Great Grandma Wad35 latTajlandia
Ma34 lataWielka Brytania

Zastanawia jednak dokładność wyliczeń. Do wyliczeń co do dnia należałoby znać dokładną datę urodzin. A przecież nie wszyscy zapisują takie rzeczy. Jest to o tyle ciekawe, iż podczas wyposażania się kociaka przeważnie wiemy tylko długość życia w tygodniach, lub miesiącach. Co innego oczywiście koty rasowe z rodowodami.

Ile żyją koty po sterylizacji lub kastracji?

W przypadku kotek sterylizacja zapobiega wielu chorobom związanym z układem rozrodczym. Uważa się, że sterylizacja kotki przed pierwszą rują zmniejsza ryzyko jego wystąpienia ich do zera. U kocurów kastracja zapobiega rakowi jądra. Wprawdzie jest to stosunkowo rzadka przypadłość, jednak niewykastrowane koty są narażone na wiele niebezpieczeństw.
Koty niepoddane tym zabiegom często chcą za wszelką cenę wychodzić z domu. Podczas ich wędrówek czeka je wiele niebezpieczeństw, np. samochody, bezpańskie psy, inne koty, które będą bronić swojego terenu, przez co nasz kot może zostać zaatakowany.
Bardzo ciężko jest odpowiedzieć ile dokładnie żyją koty po sterylizacji/kastracji ale z pewnością te zabiegi mogą pomóc im żyć dłużej.