fbpx
Uncategorized

Kot bez sierści, czyli łysy kot – 6 sposobów na ich pielęgnację

Koty bez sierści budzą skrajne emocje. Jedni uważają, że łyse koty są paskudne, a nawet przerażające, a ich wygląd przywodzi na myśl raczej kosmitę, niż puszystego domowego pupila. Inni określają je jako intrygujące, królewskie i dostojne, zachwycają się nimi i chętnie trzymają je we własnych domach i mieszkaniach. Niewiele osób postronnych wie, jak wspaniałymi cechami charakteru są obdarzone te stworzenia.

Niezależnie od tego, do której grupy należysz, na pewno przyznasz, że są to oryginalne zwierzęta. W związku z tym potrzebują też wyjątkowej opieki. W dalszej części artykułu przedstawiamy sześć sposobów na pielęgnację łysych kotów. Jeśli takiego posiadasz, nie zapomnij o drugim punkcie z listy – to bardzo ważne dla zdrowia Twojego kota!

Jak powstały łyse koty?

Wbrew poglądom niektórych krytycznie nastawionych do tej rasy osób, bezwłose koty nie przybyły z kosmosu.: ) Pierwsze łyse koty pojawiły się naturalnie. Następnie osobniki te były selekcjonowane i rozmnażane w celu wyhodowania większej ilości. Co ciekawe, nie wszystkie takie koty są stuprocentowo łyse. Niektóre z nich posiadają drobne, delikatne owłosienie. W przypadku łysych kotów nie musisz martwić się o linienie, nie znaczy to jednak, że bezwłose koty są całkiem hipoalergiczne. Oprócz sierści uczulać mogą Cię wydzieliny, takie jak ślina czy kocia kupa.

Do bezwłosych kotów zalicza się kilka ciekawych ras. Koniecznie zapoznaj się bliżej z tymi intrygującymi stworzeniami!

Sfinks kanadyjski

Kot sfinks, znany również jako sfinks kanadyjski, to chyba najpopularniejsza rasa łysych kotów. Brak owłosienia sfinksa kanadyjskiego wynika z naturalnej mutacji genetycznej, a następnie celowej hodowli tych zwierząt w XX wieku. Charakterystyczna dla ich wyglądu jest długa, wąska głowa i spore uszy. Taki kot może być kompletnie łysy, ale czasem też występują na jego ciele delikatne włoski w kolorze skóry. Sfinksy są zazwyczaj otwarte, bystre i ciekawskie. Przywiązują się do swoich właścicieli.

Sfinks doński

Sfinks doński to rzadka rasa kotów bezwłosych pochodząca z Rosji. Jej pierwszy przedstawiciel urodził się w latach osiemdziesiątych XX wieku w mieście Rostów nad Donem, stąd jego nazwa. Nie jest spokrewniony z bardziej znanym sfinksem kanadyjskim, jednak podobnie jak on jest przyjacielski i inteligentny.

Sfinks petersburski

Sfinks petersburski jest wiernym kocim towarzyszem. Brak włosów nadrabia miłością i lojalnością. Jeśli jesteś zapracowany, nie decyduj się na tego kota, bo będzie za Tobą tęsknił.

Ukrainian levkoy

Rasa sztucznie uzyskana w latach 2000–2011, uznawana jest jedynie w Ukrainie i w Rosji. Lubią towarzystwo ludzi i innych domowych zwierząt. Jego charakterystyczną cechą są zagięte do środka uszy.

Kot elfi

Z powodu olbrzymich oczu i uszu podobny jest do mitycznego elfa lub domowego skrzata Zgredka z popularnej powieści dla młodzieży o Harrym Potterze. W rzeczywistości jest krzyżówką sfinksa oraz pochodzącego z Ameryki kota curl.

Jak pielęgnować łyse koty?

Sierść pełni ważną rolę w funkcjonowaniu zwierząt. Zapewnia termoregulację oraz chroni przed zanieczyszczeniami, promieniowaniem słonecznym i nadmierną utratą wody. Pozbawione sierści łyse kociaki mogą być narażone na wychłodzenie, przegrzanie i poparzenie słoneczne, a ich skóra szybko staje się tłusta i zanieczyszczona. Problemem może okazać się również nadmierne zaleganie brudu w trudno dostępnych miejscach, takich jak uszy, pazury i fałdy skóry. Na szczęście istnieją sposoby, aby temu zaradzić.

1. Kąpiele

Bardzo ważne w przypadku kotów bezwłosych są częste kąpiele, przynajmniej raz na tydzień lub dwa. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, czy spłukałeś cały szampon, ponieważ jego pozostałości mogą podrażniać delikatną skórę kota, a następnie dokładnie wytrzeć kota po kąpieli.

2. Regularne czyszczenie uszu

Do uszu pozbawionych naturalnej tarczy z włosów szybciej dostają się zanieczyszczenia. Zaniedbania w tej kwestii mogą doprowadzić nawet do całkowitego zablokowania kanału słuchowego. Regularne czyszczenie uszu to podstawa w pielęgnacji tego typu kotów.

3. Obcinanie pazurów

Regularne obcinanie pazurów pomaga utrzymywać je w czystości. Pamiętaj, aby używać specjalnego obcinacza do pazurów dla kotów.

4. Likwidacja zaskórników

Ze względu na bezpośredni kontakt z czynnikami zewnętrznymi bezwłose koty są podatne na trądzik. Oczyszczanie zaskórników jest niezbędne, aby zapobiec dalszym, poważnym problemom ze skórą. Delikatnie wyszoruj wyprysk ciepłą wodą i łagodnym mydłem antybakteryjnym. Unikaj stosowania produktów przeznaczonych dla ludzi, które mogłyby uszkodzić skórę kota.

5. Unikanie zimna oraz odpowiednia dieta

Sfinksy nie bez powodu kochają się przytulać. Z powodu braku sierści bezwłose koty szybciej tracą ciepłotę ciała. Dlatego w obawie przed zimnem poszukują miejsc, w których temperatura jest wyższa. Nie pozwól, aby Twój kot zbyt długo przebywał na zimnie. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę, bezwłose koty spalają dużą ilość kalorii, w związku z czym mają wręcz wilczy, a nie koci apetyt. Twoim zadaniem jest więc zapewnienie im wysokokalorycznej i wartościowej diety.

6. Ochrona przed słońcem

Należy unikać ekspozycji kota na bezpośrednie światło słoneczne, które mogłoby poparzyć delikatną, pozbawioną ochronnej warstwy sierści skórę. Przydatne mogą okazać się ubranka oraz kremy z filtrem UV, jeśli już zachodzi konieczność opuszczenia pomieszczenia. Łysy kot również dość łatwo się przegrzewa, więc w gorące dni zapewnij mu nawiew chłodnego powietrza.