fbpx
Poradniki dla miłośników kotów

Koty do adopcji. Jak się przygotować przed adopcją kota

Wiele kotów jest w schroniskach lub błąka się samotnie po ulicach. Coraz więcej ludzi decyduje się na adopcje kociaków zamiast kupna kota od hodowcy. Z pewnością jest to bardzo dobre rozwiązanie, aby zmniejszyć obecność mruczków w schroniskach oraz w domach tymczasowych, które są zapewniane przez różnego rodzaju fundacje.

Co trzeba wiedzieć przed dokonanie adopcji kota?

Bycie świadomym przed dokonaniem adopcji jest bardzo ważne, aby kotu żyło się u nas dobrze oraz abyśmy byli pewni czy aby na pewno chcemy adoptować kiciusia.
W przypadku adopcji małego kotka musimy wiedzieć, że będzie on od nas praktycznie całkiem zależny (o wiele bardziej niż kot dorosły). Jeśli maluch nie ma zrobionych pierwszych badań oraz szczepień musimy po adopcji udać się z nim od razu do weterynarza. Jednak najczęściej koty są po szczepieniach i badaniach więc nie mamy co się o to martwić, jednak w celu upewnienia się możemy zapytać osobę, od której adoptujemy kota czy aby na pewno wszystkie procedury zdrowotne kotek ma za sobą.
Natomiast w przypadku dorosłych kotów musimy być świadomi, że może mieć on różnego rodzaju nawyki (nie do końca dobre).

Jakiego kota najlepiej adoptować?

Ile ludzi, tyle różnych zdań na temat tego czy lepiej adoptować kota rasowego, z hodowli czy też kotka ze schroniska.
Każdy indywidualnie musi podejść do sprawy. W grę wchodzą gusta oraz środki, które chcemy przeznaczyć na zakup kota i czy w ogóle chcemy mruczka kupić.
Jeśli w domu mamy już kota i jest on dorosły dobrym pomysłem będzie wybór kotka dorosłego, o podobnym charakterze i zachowaniu. Duże koty są mniej chętne na zabawę a mały kociak mógłby mu tylko przeszkadzać, mogłoby to doprowadzić np. do tego, że zwierzaki się nie polubią.

Gdzie szukać kota do adopcji?

Jest wiele fundacji, które szukają domów dla kotów. Jeśli nie jesteśmy pewni co do adopcji na stałe można także na stronach fundacji znaleźć kotki szukające domów tymczasowych (przy takiej adopcji musimy spełniać określone wymagania, aby fundacja miała pewność, że kotki będą bezpieczne oraz będą miały dobre warunki do życia).
Kolejnym miejscem, gdzie kotka można adoptować jest schronisko, często trafiają tam zwierzaki wyrzucone przez kogoś z domu, bądź takie, które urodziły się na ulicy.

Ile kosztuje adopcja kota?

Wszystko zależy od tego skąd adoptujemy kotka i czy ma on wszystkie potrzebne badania. Na pewno trzeba zapewnić mu karmę, legowisko, jakieś zabawki, miseczkę na karmę oraz wodę.