fbpx
Uncategorized

Rasy najdroższych kotów na świecie, czyli kot w cenie luksusowego samochodu

Kot, który kosztuje tyle, co luksusowe auto prosto z salonu, a może nawet jeszcze więcej? Tak, istnieją takie zwierzęta! Co więcej, znajdują się też fascynaci, którzy są gotowi wyłożyć takie pieniądze, aby zostać jego posiadaczem. Co to za koty i dlaczego są aż tak wartościowe? Spieszymy z odpowiedzią.

Najdroższy kot na świecie – kot ashera

Kot ashera wygrywa plebiscyt w kategorii najdroższy kot na świecie. Jego cena sięga do pół miliona złotych! Skąd tak wysoka wartość? Przede wszystkim, spowodowana jest unikalnością rasy. Od innych kotów odróżnia go egzotyczny wygląd, a także wpływ dzikich przodków na charakter zwierzęcia. Kot ashera nie jest stuprocentowo ufny, nie nadaje się więc dla dzieci i amatorów. Jego główną zaletą przede wszystkim miała być zerowa ilość produkowanych alergenów. Hipoalergiczność ashera jest czasem kwestionowana i określana jako chwyt marketingowy lub zwyczajne oszustwo. Aby zostać właścicielem ashera, oprócz pieniędzy potrzebna była także duża doza cierpliwości. Na jego odbiór trzeba było czekać długie miesiące, nawet ponad rok. To wszystko sprawiało, że na ashera mogli pozwolić sobie tylko nieliczni, a roczna sprzedaż kotów tej rasy nie była duża, prawdopodobnie liczona w dziesiątkach. Jego sprzedażą zajmowała się firma Lifestyle Pets. Obecnie ashera nie występuje w sprzedaży.

Biały klejnot

Kot khao manee (dosłownie „biały klejnot”) to rasa pochodząca z Tajlandii. Zgodnie z nazwą, koty tej rasy są białe. Kolorowe są natomiast ich oczy: niebieskie, złote, bursztynowe, zielone… Czasem kolor obu tęczówek różni się, co nie jest uważane za wadę, wręcz przeciwnie, czyni te koty jeszcze bardziej oryginalnymi i pożądanymi. Ma to miejsce szczególnie w Tajlandii, gdzie takie koty są uważane za przynoszące szczęście i wręczane jako prezent. Khao manee jest wymieniona w zabytkowej księdze wierszy o kotach napisanej w XIV wieku. Można uznać ją za jedną z najstarszych i najrzadszych ras kotów na świecie. Najpiękniejsze okazy są wyceniane nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Savannah

Savannah to rasa hybrydowa będąca wynikiem skrzyżowania kota syjamskiego z dzikim serwalem. Należy do grupy dużych kotów. Jego sierść pokrywają czarne cętki i prążki, a uszy są zazwyczaj spiczaste i długie. Savannah to prawdziwy wulkan energii. W przeciwieństwie do większości kotów, uwielbia bawić się w wodzie i można go nauczyć chodzenia na smyczy i aportowania. Posiada silny instynkt łowiecki, dlatego inne zwierzęta, np. akwariowe rybki mogą być zagrożone w jego towarzystwie. Jest także świetny we wspinaniu się i skakaniu. Nawet dwumetrowe ogrodzenie nie będzie dla niego przeszkodą, dlatego nieustannie trzeba mieć na niego oko. Jest to raczej zdrowa rasa. Cena savannah w dużej mierze wynika z niskiego współczynnika płodności wśród samców. Jego wartość sięga kilkunastu tysięcy złotych.

Toyger

Umaszczenie toygera – rude w czarne paski – przywodzi na myśl bardziej tygrysa niż udomowionego mruczka. Na szczęście to tylko pozory. Toyger jest przyjazny, towarzyski i lubi przebywać z ludźmi, nawet nieznajomymi. Dobrze też dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi i nie ma problemu z chodzeniem na smyczy. Cena toygera sięga do ośmiu tysięcy złotych.

Kot bengalski

Aby zrozumieć, dlaczego kot bengalski może kosztować nawet siedem tysięcy złotych, wystarczy na niego spojrzeć. Jego piękne, połyskujące złotym blaskiem futro odróżnia go od zwykłych domowych mruczków. Tę cechę genetyczną nazwano glitter, od angielskiego słowa oznaczającego brokat, migotanie, blask. Kot bengalski jest spełnionym marzeniem hodowców o udomowionym lamparcie. Posiada jednocześnie elementy wyglądu dzikiego, zwinnego kocura i przyjacielski charakter kota domowego. Jest przy tym niezwykle żądny przygód – jeśli nie zapewnisz mu odpowiedniego poziomu aktywności, może nawet posunąć się do gryzienia kabli i niszczenia mebli. Nie wynika to jednak z jego złośliwości, ale z rozpierającej go energii. Dzikim przodkom zawdzięcza dobre zdrowie.

Kot perski

Persy uważane są za ciche, łatwo przystosowujące się kotki, które wolą leniwe leżakowanie we własnym legowisku od szalonej zabawy na dworze. Trzeba przyznać, że ich charakter jest dużo łagodniejszy niż jego „dzikich” kuzynów. Są optymistyczne, towarzyskie i tolerancyjne w stosunku do innych zwierząt. Ich spokojny charakter powoduje, że nie sprawiają trudności w wychowywaniu. Najbardziej problematyczna może być wymagająca pielęgnacja ich sierści. Persy miewają również tendencję do tycia. Koszt persa waha się od dwóch do pięciu tysięcy złotych. Wysoka cena wynika z ich popularności, zwłaszcza jako kotów wystawowych. Pers jest kotem długowiecznym, potrafi żyć nawet do dwudziestu lat.

Rosyjski kot niebieski

Ze szmaragdowymi oczami i srebrzystą sierścią, rosyjski kot niebieski należy do jednej z najpiękniejszych kocich ras. Mimo arystokratycznego wyglądu, dużej wrażliwości i nieśmiałości, a nawet zdystansowania, wcale nie zachowuje się jak rozkapryszony książę. Jest bardzo przyjacielski, optymistyczny i chętny do zabawy. Czasem wręcz dopomina się o uwagę i pieszczoty. Cechuje się także ostrożnością i uważnością. Raczej woli przebywanie w domu niż dalekie wycieczki. Pielęgnacja kota rosyjskiego jest raczej prosta, głównie trzeba pamiętać, aby nie zostawiać go na długo samego. Niezbyt lubi też zmiany. Jego cena sięga ponad dwa tysiące złotych.

Dodaj komentarz