fbpx
Uncategorized

20 najpiękniejszych ras kotów – ranking

Każdy kot jest piękny na swój sposób. Ale istnieją rasy kotów uważane bezwzględnie za najpiękniejsze. Poznajcie koty, którymi zachwyca się cały świat!

20. Selkirk rex

Ta stosunkowo młoda rasa określana jest jako koci odpowiednik pudla. Powstała poprzez skrzyżowanie kota (pochodzącego ze schroniska) o bardzo kręconej sierści z rasowym persem. Niektórzy nazywają je także owieczkami. Ci mniej przychylni porównują je do mopów. Naszym zdaniem jednak selkirk rex zdecydowanie zasłużył na miejsce w grupie najładniejszych kotów.

19. Szkocki zwisłouchy

Ta urocza rasa kota z szerokim pyszczkiem i okrągłymi uszkami powstała przypadkiem w latach sześćdziesiątych w Szkocji. Choć nie jest dopuszczona do wystaw, nam skradła serca!

18. Kot bombajski

Podczas gdy kot bengalski wygląda jak mały lampart, kot bombajski to mniejsza, udomowiona wersja czarnej pantery. Nie ma się go jednak co bać. Ten kot jest bardzo czuły i delikatny, szczególnie w stosunku do dzieci.

17. Maine coon

Maine coon posiada puszyste, gęste futro, które na szyi tworzy oryginalną kryzę. Charakterystyczne są także jego uszy – trójkątne, zakończone pędzelkami jak u rysia. Poza urodą, do zalet tej rasy można zaliczyć bezproblemowy, przyjacielski charakter.

16. Angora turecka

Angora turecka to jedna z najstarszych, naturalnie powstałych ras kotów. Wywodzi się ze środkowej Anatolii (kraina historyczna w Turcji). Angory są smukłe i eleganckie. Jedwabista biała sierść jest ich wspaniałą ozdobą i jednocześnie sprawia, że zimą łatwo jest im ukryć się na śniegu.

15. Kot egzotyczny krótkowłosy

Koty egzotyczne krótkowłose są jednymi z najpopularniejszych kotów w USA. Nie bez przyczyny. Są przyjazne i słodkie, mają puszystą sierść i charakterystyczne, rozczulające pyszczki. Do tej rasy należy słynny kreskówkowy Garfield.

14. Amerykański curl

Ten piękny kociak pochodzi prosto z Kaliforni. Jego małe zakrzywione uszka, które są charakterystyczną cechą tej rasy oraz duże migdałowe oczy sprawiają, że kolejni właściciele tracą dla niego głowę. Urody dodaje mu także wspaniałe, puszyste futro.

13. Munchkin

Munchkin to rasa kotów charakteryzująca się bardzo krótkimi nogami. Ta różnica w stosunku do innych kotów jest spowodowana mutacją genetyczną. Nie do końca wiadomo, jak mutacja wpływa na zdrowie rasy. Wiele stowarzyszeń kotów rasowych na całym świecie odmówiło uznania rasy ze względu na jej dobrostan. Mimo wszystko trzeba przyznać, że munchkin jest przeuroczy.

12. Ragdoll

Długi, gęsty ogon, puszysta sierść i ogromne niebieskie oczy. Ragdoll rzeczywiście przypomina trochę śliczną, pluszową zabawkę (jego nazwa oznacza dosłownie szmacianą lalkę).

11. Norweski leśny

Nazywany „wikingiem wśród kotów” norweski kot leśny jest jednocześnie silny i elegancki. Ma gęstą, długą sierść i charakterystyczne uszy zakończone „rysimi” pędzelkami. Rasa rozwinęła się setki lat temu w dzikich lasach Norwegii. Kot norweski leśny tworzy silne więzi z właścicielami, ale zwykle woli zajmować własną przestrzeń niż czyjeś kolana.

10. Kot brytyjski

Okrągła głowa, duże oczy i miękka sierść – jak tu go nie kochać! Na dodatek kot brytyjski jest bardzo czuły, łagodny i przyjacielski, ale nie natrętny. Kot brytyjski jest bohaterem słynnej baśni „Kot w butach”, a także książki „Alicja w krainie czarów” autorstwa Lewisa Carrolla.

9. Kot somalijski

Kot somalijski jest umięśniony i szczupły, o budowie ciała zwanej orientalną. Genetycznie jest podobny do kota abisyńskiego, ale ma dużo dłuższą sierść. Naprawdę ciężko zdecydować, który z nich jest piękniejszy.

8. Kot abisyński

Kot abisyński jest szczupły i delikatnie ubarwiony. Ma proporcjonalną budowę ciała i niewielką główkę. Wyglądem przypomina małego żbika. Gdyby koty chodziły po wybiegach, kot abisyński na pewno zrobiłby karierę jako model.

7. Kot birmański

Kot birmański jest bardzo popularnym kotem, nie tylko ze względu na wygląd, ale także miłość, jaką darzy swojego pana. Ten kot wygląda jak skrzyżowanie kota syjamskiego z persem, czyli kotów, które również należą do najpiękniejszych na świecie. Jeden z najsławniejszych kotów birmańskich nazywa się Choupette i był kotem projektanta mody Karla Lagerfelda.

6. Kot balijski

Balijczyk to po prostu długowłosy kot syjamski. Od innych kotów wyróżnia go charakterystyczne umaszczenie – czarne na mordce, łapkach i uszkach oraz beżowe na plecach i brzuchu.

5. Kot syjamski

Koty syjamskie są gwiazdami wielu filmów i programów telewizyjnych ze względu na oryginalne umaszczenie i charakterystyczne, niebieskie oczy, lśniące niczym szafiry lub topazy. W życiu domowym na szczęście nie gwiazdorzą, choć niewątpliwie lubią stanowić centrum uwagi. Są przytulaśne, rozmowne i kochające.

4. Kot perski

Pers jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych kotów, głównie ze względu na puszystą długą sierść i oryginalny pyszczek. Przedstawiciel tej rasy został nawet gwiazdą filmu „Stuart Malutki”.

3. Rosyjski niebieski

Ten kot o wielkiej urodzie emanuje elegancją. Jego harmonijna budowa ciała, niebieskoszara gładka sierść i zielone oczy sprawiają, że jest uważany za jedną z najpiękniejszych ras kotów na świecie.

2. Khao Manee

Khao Manee poza piękną białą sierścią zazwyczaj posiada niezwykłe oczy w dwóch kolorach, z których jedno ponoć ma wgląd do świata żywych, a drugie – do umarłych. Ciekawe, czy to prawda? Jedno jest pewne – khao manee jest jednym z najpiękniejszych kotów na świecie.

1. Kot bengalski

W zestawieniu najpiękniejszych ras kotów po prostu nie mogło zabraknąć udomowionego lamparta, czyli kota bengalskiego. Jego połyskująca niczym posypana złotym brokatem sierść daje mu w naszym rankingu miejsce pierwsze!